İkinci El Pırlanta Alan Yerler İSTANBUL

Pırlantanızı satmaya karar verdiğinizde, bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Pırlantanızı nereye satacağınızı ve adil bir değerini nasıl belirleyeceğinizi bulmanız gerekecek. Prensip olarak, rehin dükkanları ve yerel kuyumcular konfor sağlasa da, muhtemelen önemli ölçüde daha az geri dönüş alacaksınız. Pırlantanızı satın almak isteyen birini bulmaya çalışabilirsiniz, ancak bu çok fazla çalışma gerektirebilir. Online bir toptancıya satmak genellikle en iyi seçenektir, ancak güvenebileceğiniz birini nasıl bulursunuz? Tüm bunları aşağıda ele alıyoruz.


İşte bu makalede ele alacağımız konular:

 1. Pırlanta yüzüğünüzü nasıl satabilirsiniz?
 2. Bir Pırlanta yüzüğünü satmaya çalıştığınızda neler olur?
 3. Pırlanta yüzüğümü ne kadar satabilirim?
 4. Pırlantanızı nereye satabilirsiniz?
 5. Pırlantanızı online olarak satmanın en iyi yolu
 6. Bir pırlantanın "piyasa fiyatı" veya yeniden satış değeri nedir?
 7. Nişan yüzüğümün ayarı da satabilir miyim?
 8. Bir pırlantayı yüzüğünü nasıl satabilirim?
 9. Kuyumcu dükkanları pırlanta yüzükleri için ne kadar öder?
 10. Bizimle iletişime geçin

İşte Pırlanta Yüzüğünüzü Nasıl Satabilirsiniz?

Pırlanta yüzüğünüzü en yüksek fiyata satmak için:

 1. Verdiğiniz parayı geri alamayacağınızı unutmayın.
 2. Rehin Dükkanlarına veya yerel mücevher mağazalarına gitmeyin.
 3. Kendiniz yapmayı deneyin, ancak beklemeye hazırlanın.
 4. Kasentra 2. el pırlantalarda en uygun fiyatları sunuyor.

Hemen Ara Bilgi Al
0 531 341 92 93

RECEP ŞEN,


Bize neden güvenmelisiniz?

Pırlanta satın alma sürecinde size yardımcı olmak için uzmanlığımıza ve deneyimimize güveniyoruz. Bu makalenin yazarı CEO'muz RECEP ŞEN, pırlanta endüstrisinde 17 yılı aşkın deneyime sahiptir. Recep, pırlanta kalitesi ve değerinin her yönünü (kelime oyunu) öğrenmek için yüz binlerce pırlanta sıralayıp değerlendirerek en alttan başladı. Recep bunu yıllarını toptan piyasada pırlanta alıp satmanın yanı sıra pırlanta perakendecilerine on milyonlarca dolar değerinde pırlanta satarak geçirdi.

Pırlanta Yüzük Satmaya Çalıştığınızda Ne Olur?

En olası senaryoyla başlayalım. Ne yazık ki çoğu insan pırlanta yüzüklerini hala kuyumculardan satın alıyor.

Ayrıca fiziksel mücevher mağazaları alt kümesindeki en iyi senaryoyu da varsayalım: yalnızca GIA sertifikalı pırlantalar satan küçük bağımsız (zincirin parçası olmayan) kuyumcu.

Bu durumda karşılaşacağınız en iyi (yani en düşük) kâr yüzdesi %25'tir. Diğer senaryolarda (örneğin, büyük zincir kuyumcu, üst düzey lüks, EGL sertifikalı elmaslar vb.), muhtemelen çok daha yüksek kar marjlarıyla karşı karşıya kalırsınız.

Pırlanta yüzüğümü ne kadara satabilirim?

Biraz teknik bir konuya girdiğim için lütfen kusura bakmayın. Bu alıştırmanın amaçları doğrultusunda, pırlanta yüzüğün kuyumcuya 100 dolara mal olduğunu varsayalım (burada para birimi önemli değil; yalnızca göreceli değerler önemlidir).

%25 kar yüzdesi ile ödediğiniz fiyat 125 oldu. Cömert olalım ve pırlanta fiyatlarının, pırlantanın satın alınmasından bu yana %10 arttığını varsayalım.

Yani teoride bu noktada yalnızca %12'sini kaybediyorsunuz. 125 (ödediğiniz fiyat) eksi 110 (taş için aldığınız fiyat) = 15 toplam kayıp, ödenen orijinal fiyata bölünür = %12.

Ancak elmas satmak isteyen insanların acı verici farkındalıkları işte burada başlıyor: Bir elması mevcut "piyasa fiyatından" satmak için kime başvurursunuz?

Cevap ne yazık ki kimse değil

Pırlantanızı Nerede Satabilirsiniz?

Kuyumcu Mağazaları

Diyelim ki pırlantayı satın aldığınız mağazaya benzer türde bir kuyumcuya girdiniz. Başlangıçta o taş için 100 dolar ödediklerinde, büyük ihtimalle elması ellerinde sevkıyatla almıştı (yani onu bir toptancıdan ödünç almışlardı, dolayısıyla onlara hiçbir maliyeti yoktu).

Bu, o elmasın gerçek maliyetinin kağıt üzerinde ödedikleri 100 dolardan çok daha az olduğu anlamına geliyor.

Eğer pırlantanızı alırlarsa ucuza alırlar.

Mağazanın pırlantaya gerçekten yatırım yapması ve yalnızca ödünç alması değil, bunu çok ucuz bir fiyata satın alarak haklı çıkarması gerekecek. Ayrıca bu işte tedarikçiler ve alıcılar arasındaki ilişkiler son derece önemlidir.

Bir kuyumcunun, sermayesini bir tedarikçiyle ilişkisini derinleştirme fırsatı olarak kullanmak yerine sizden elmas satın almak için kullanması, bu kararını elmasınızı ucuza satın alarak gerekçelendirmesi gerektiği anlamına gelir.

Ek olarak, sektörde özel bir satıcıyla karşı karşıya kalan hemen hemen herkes, bunun piyasa fiyatının çok altında satın almak için harika bir fırsat olduğunu bilir.

Genel olarak, pek olası değil.

Teklif edilen pırlanta her ne sebeple olursa olsun son derece nadir olmadığı sürece (henüz karşılaşmadığım bir durum), bir kuyumcunun aynı fiyata aynı pırlantayı satın alabilecekken, pırlantanızı piyasa fiyatından satın almak zorunda kalmasının hiçbir nedeni yoktur. Yüzlerce toptancının herhangi birinden (daha iyi ödeme koşullarıyla).


Hemen Ara Bilgi Al
0 531 341 92 93

RECEP ŞEN,


Ümit KÖSE
Latest posts by Ümit KÖSE (see all)

Yorum yapın